Obrazy barokowe

Obrazy z baroku to jedne z najbardziej zachwycających dzieł, jakie pozostawiły po sobie poprzednie pokolenia malarzy. Jego nazwa pochodzi od słowa barocco, czyli perła o nieregularnym kształcie. Obrazy w baroku współgrały z bogato zdobionymi wnętrzami i dlatego także dziś chętnie powracamy do motywów z tamtych czasów, zarówno w reprodukcjach, jak i obrazach inspirowanych tym nurtem. W naszej ofercie znajdziesz wyjątkowe propozycje, które odmienią Twoje wnętrza.

Liczba produktów191
Wczytane21z21produktów

Obrazy barokowe ? czym charakteryzowało się malarstwo baroku?

 

Malarstwo barokowe miało odróżniać się od na wskroś racjonalnego malarstwa okresu renesansu. Dlatego też skupienie się na realistycznym przedstawianiu ludzkich postaci i ich anatomii zastąpiono dużym ładunkiem emocjonalnym, a wręcz dramatyzmem. Istotne były także kolory, ponieważ w malarstwie barokowym wykorzystywano pełną paletę barw. Artyści bardzo dużą wagę przykładali do tła, które miało ukazywać grę intensywnego światła i cienia. Powodem tego była chęć ukazania emocji.

Malarstwo barokowe to także bardzo zróżnicowana tematyka, która nie ograniczała się wyłącznie do pokazywania scen z życia świętych (choć jako tzw. nieoficjalny styl Kościoła Katolickiego barok ukazywał wiele motywów religijnych). Równie popularne były sceny z życia władców, postaci mitycznych oraz obrazy zbiorowe. Były to dzieła przedstawiające grupy osób, z których każda była tak samo ważna.

Dla współczesnych wielbicieli malarstwa barokowego ważna jest także fascynacja erotyką. Była ona subtelnie ukazywana i zawoalowana ? zmysłowe sceny nazywano na przykład tytułami zaczerpniętymi z Biblii.

Obrazy barokowe to także motyw śmierci, często pokazywany w formie klepsydry lub obecnych na obrazach czaszek.

 

Barok ? kierunek w sztuce, który nadal inspiruje

 

Choć barok datuje się na XVI/XVIII wiek, ten kierunek w sztuce nadal nas inspiruje. Co jakiś czas powraca fascynacja jego bogactwem i skomplikowaną formą. Aktualnie coraz popularniejsze są chociażby bogato zdobione meble w stylu ludwikowskim.

Ponadto, chętnie wieszane są na ścianach obrazy, dla których barok był prawdziwą inspiracją. Chętnie wybierane są także reprodukcje dzieł znanych artystów, takich jak słynna Huśtawka Fragonarda, czy Dziewczyna z perłą Jana Vermeera.

Do jakich współczesnych wnętrz pasują obrazy z baroku?

 

Malarstwo tego typu najlepiej pasuje do wnętrz, których inspiracją był barok. Obrazy w takim stylu mogą jednak pasować także do wnętrz w stylu glamour, które z barokiem łączy zamiłowanie do przepychu. Często są to także obrazy wybierane do spokojnych, klasycznych wnętrz.

Obrazy barokowe wspaniale będą wyglądały wszędzie tam, gdzie wnętrza są eleganckie i klasyczne. Do obrazów w tym stylu pasują ciężkie zasłony ze szlachetnych welurów i aksamitów oraz tapicerowane meble ? także welurowe lub pokryte skórą naturalną.

Obraz barokowy, paradoksalnie może zdobić także nowoczesne wnętrze. Dzięki temu nietypowemu połączeniu można stworzyć we własnym salonie klimat galerii sztuki.

Nie można zapomnieć o tym, że barokowe obrazy doskonale wpasowują się także w styl eklektyczny. Warto jednak zadbać o to, aby łączyć różne style w spójną całość, a nie tylko zestawić ze sobą przypadkowe elementy. To trudna sztuka, jednak odpowiednie połączenie elementów z różnych epok może dać niepowtarzalne efekt.

 

Obrazy baroku ? inspiracje i reprodukcje od ARTTOR

 

Jeśli szukasz obrazu barokowego do swojego wnętrza, sprawdź nasze propozycje, na które składają się zarówno obrazy współczesne, inspirowane barokiem, jak i reprodukcje. Każdy z nich możemy przygotować zarówno na płótnie, jak i na szkle.

Obrazy w stylu barokowym na płótnie są zdecydowanie częściej wybierane, z uwagi na fakt, iż pasują do klasycznych wnętrz. Jeśli jednak chcesz stworzyć aranżację nowoczesną, która będzie nawiązywała do baroku, idealnie sprawdzą się obrazy na szkle.

Nasz asortyment obrazów jest niezwykle szeroki. Znajdziesz w nim wszelkiego rodzaju motywy, które kojarzą się z malarstwem barokowym. Pełno w nich gry światła i cienia, dzięki którym wprowadzisz do swojego wnętrza wyjątkowy klimat. Możesz wybrać motywy bardzo wesołe, poważne, a także te niezwykle zmysłowe.

pixel